Ortodonti

Ortodonti, diş hekimliğinin diş ve çene bozukluklarıyla ve bunların düzeltilmesiyle ilgilenen dalıdır. Bu bozuklukların oluşumunda farklı sebepler vardır. En önemli etken genetiktir. Alt çene ileriliği olan yada diş eksikliği olan bir ebeveynin çocuğunda aynı çene yapısının görülme ihtimali yüksektir.

Çevresel faktörlerin de ortodontik bozukluk oluşumuna etkisi büyüktür. Örneğin parmak emme, uzun süreli emzik kullanımları, burun tıkanıklığı sebebiyle devamlı ağız solunumu yapmak büyüme gelişim dönemindeki çocuklarda ortodontik anomalilere sebebiyet verebilir.

Süt dişlerinin erken kaybı da diş diziliminin bozulmasına sebep olan bir diğer faktördür. En sağlıklısı bu dişlerin vakti geldiğinde kendiliğinden sallanıp düşmesidir.

İlk ortodontik kontrol 6-7 yaşları civarında ön dişlerin değişmeye başlamasıyla önerilir. Bazı bozukluklar erken yaşlarda müdahale edildiğinde daha rahat düzeltilebilmekte olup bazı bozuklukların da oluşması engellenebilmektedir.  Kesici dişler düzgün çıkmışsa bile 6 aylık rutin kontrollerin yapılması tavsiye edilmektedir. Diş değişimlerinin düzgün olup olmadığı gözlenmekte hem de çürük oluşumu varsa erkenden tespit ve tedavi  edilebilmektedir.

Ortodontik tedavi sağlıklı çene kemiği ve dişler olduğu sürece her yaşta uygulanabilen bir tedavidir.  Bu tedavilerin amacı, estetik bir gülümseme elde etmek, düzgün bir çiğneme-konuşma fonksiyonu sağlayabilmek, diş dizilimlerini düzelterek dişlerin rahat temizlenebilmelerine imkan vermektir.

Ortodontik bozukluklar düzeltilmediğinde çiğneme esnasında gelebilecek ters kuvvetler dişlerde aşınmalara, bu dişlerin çevre dokularında doku hasarına sebep olabilmektedir.

Aktif ortodontik tedavi sonrası koruma süreci başlar. Koruma apareyleri hareketli ve sabit olmak üzere 2 çeşittir. Sabit pekiştirme, ön dişlerin arka yüzeylerine görünmeyecek şekilde tel yapıştırılmasıdır. Uzun dönem hasta ağzında kalır. Hareketli pekiştirme  ise genellikle geceleri takılan şeffaf plaklarla yapılır. Tedavi sonunda hasta ihtiyacına göre pekiştirme türü seçilir.

Ortodontik tedaviden bağımsız olarak sağlıklı dişler için 6 ayda bir diş hekimi kontrolüne gidilmesi uygun olacaktır.

Sizler de yazıda belirtilen şikayetlerinden birini yaşıyorsanız veya dişlerinizin daha estetik görünmesini istiyorsanız, ortodonti tedavisinde kullanılan tel, braket şeffaf plak (invisalign) gibi araçlardan faydalanabilir böylece estetik bir gülüşe sahip olabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için bizlere ulaşabilir, kliniğimiz doktorlarından randevu alarak muayene olabilirsiniz.

Doktorlarımız

× Nasıl yardımcı olabiliriz?